December 22, 2014
|
دوشنبه، 1 دی 1393

مروری برخی از فیلم های شاخصی که در راه جشنواره امسال هستند

آسمان پر ستاره فجر 32

در حالی که کمتر از دو ماه تا آغاز برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر زمان باقی مانده بیش از 60 فیلم سینمایی برای حضور در مهم ترین رخداد سینمایی کشور آماده نمایش می شوند
آسمان پر ستاره فجر 32
فیلم هایی که اغلب آنها در دوره جواد شمقدری جلوی دوربین رفتند یا پروانه ساخت گرفته اند ولی در دوره مدیریت تازه سینما به نمایش در می آیند. بین این فیلم ها آثاری به چشم می خورند که توسط کارگردانان مطرح سینمای ایران ساخته شده اند و مروری بر آنها نشان دهنده این نکته است که آسمان فجر 32 پر ستاره خواهد بود.
مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، ابراهیم حاتمی کیا، احمدرضا درویش، رضا میرکریمی، فرزاد موتمن، مجید مجیدی، کمال تبریزی، بهروز افخمی و کیومرث پور احمد از جمله این سینماگران هستند. ضمن اینکه باید به حضور پر تعداد فیلمسازان نسل سوم نیز در جشنواره امسال اشاره کرد.
محسن امیریوسفی، رضا درمیشیان، هاتف علیمردانی، مهدی رحمانی، علیرضا امینی، رضا عطاران، روح ا... حجازی از جمله این سینماگران هستند.
در مورد فیلم اولی ها نیز خبرهای خوشی به گوش می رسد. نیما جاویدی با «ملبورن» شهاب حسینی با «ساکن طبقه وسط»،«با دیگران» ساخته ناصر ضمیری از جمله فیلم اولی هایی هستند که گفته می شود آثارشان قابل اعتنا از کار درآمده است.
آنچه پیش رو دارید مروری است بر تعدادی از فیلم های شاخصی که احتمالا اغلب آنها در جشنواره سی و دوم به نمایش در خواهند آمد.
رستاخیز
احمدرضا درویش سرانجام با «رستاخیز» به جشنواره فجر می آید. سال گذشته نیز زمزمه حضور «رستاخیز» در جشنواره مطرح شد ولی ابتدا گفته شد فیلم آماده نمایش نیست و بعد درویش اعلام کرد تمایل نداشته آخرین ساخته سینمایی اش را به جشنواره ای بدهد که مدیران سینمایی دولت دهم برگزارش می کنند. «رستاخیز» سال 88 کلید خورد و پس از نزدیک به یک سال فیلمبرداری اش به پایان رسید. درویش مراحل فنی فیلمش را در استودیویی در لندن انجام داد و طاق انوار تدوینگر نامزد جایزه اسکار 2010 آن را مونتاژ کرد و استیفن واربک آهنگساز برنده اسکار موسیقی متن اش را ساخت. «رستاخیز» مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) را روایت می کند. نکته جالب توجه «رستاخیز» پرهیز درویش در استفاده از بازیگران به اصطلاح چهره در این پروژه است. آرش آصفی، پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، انوشیروان ارجمند، میرطاهر مظلومی از جمله بازیگران این فیلم هستند.
متروپل
مسعود کیمیایی پس از فیلم «جرم» که اثر برگزیده بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر شد چند فیلمنامه را آماده ساخت کرد ولی هر بار مشکلی مانع از کلید خوردن این پروژه ها شد تا اینکه با «متروپل» طلسم فیلم نساختن این کارگردان شکسته شد. نکته جالب توجه این فیلم حضور پررنگ یک کاراکتر زن است که در آثار کیمیایی بی سابقه به نظر می رسد. او فیلمش را با نام «کلید شکسته» آغاز کرد ولی پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری که با نماد کلید در انتخابات حاضر شده بود، کیمیایی ترجیح داد نام فیلمش را تغییر دهد. او پس از اینکه سینمای قدیمی متروپل را به عنوان لوکیشن اصلی فیلمش انتخاب کرد نام این سینما را روی آخرین اثر خود گذاشت. مهناز افشار، محمدرضا فروتن و پولاد کیمیایی بازیگران اصلی «متروپل» هستند. فیلمی که یکی از آثار بحث برانگیز جشنواره امسال خواهد بود.
طبقه حساس
کمال تبریزی پس از دو سال و بعد از بارها بازنویسی فیلمنامه توسط پیمان قاسم خانی سرانجام موفق شد برای فیلم تازه اش پروانه ساخت بگیرد. فیلمنامه ای که در ابتدا «قبر دو طبقه» نام داشت و در مرحله تولید به «طبقه حساس» تغییر نام یافت. رضا عطاران، پانته آ بهرام، آزاد حمدی، بهاره رهنما، پیمان قاسم خانی و محمدرضا فروتن از جمله بازیگران این فیلم هستند. فیلم داستان مردی را روایت می کند که پس از مرگ همسرش او را در یک قبر دو طبقه دفن می کند اما پس از مدتی که سر مزار همسرش می رود متوجه می شود به اشتباه مردی غریبه هم در آن مکان دفن شده است. «طبقه حساس» اثری کمدی است که از همین حالا می توان گیشه ای پررونق را برایش پیش بینی کرد. کمال تبریزی در این سال ها «پاداش» و «خیابان های آرام» را کارگردانی کرده که هیچ کدام موفق به اکران عمومی نشده اند.
چ
ابراهیم حاتمی کیا پس از فیلم «گزارش یک جشن» که امکان اکران عمومی نیافت سراغ زندگی یکی از اسطوره های انقلاب و دفاع مقدس رفت. فیلم سینمایی «چ» به دو شبانه روز از زندگی شهید مصطفی چمران می پردازد. فیلمی که از بازگشت حاتمی کیا به سینمای دفاع مقدس حکایت دارد. فیلم حاتمی کیا را می توان مهم ترین پروژه فاخر بنیاد سینمایی فارابی دانست که فیلمبرداری و آماده سازی اش 2 سال به طول انجامیده است. در فیلم «چ» فریبرز عرب نیا نقش شهید چمران را بازی کرده است. حضور عرب نیا حاشیه هایی را در این پروژه به همراه داشت و در نهایت سکانس فینال فیلم بدون حضور این بازیگر که با تهیه کنندگان دچار اختلاف شده بود فیلمبرداری شد. سعید راد نیز در این فیلم نقش شهید تیمسار فلاحی را ایفا کرده و بابک حمیدیان و مریلا زارعی از دیگر بازیگران این اثر سینمایی هستند.
آذر، شهدخت، پرویز و ...
بهروز افخمی پس از سال ها دوری از سینمای جریان اصلی، پشت دوربین ایستاده و فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» را کارگردانی می کند. یکی از حرفه ای ترین کارگردان های پس از انقلاب در یک دهه اخیر فقط کمدی جذاب «سن پطرزبورگ» را به عنوان اثری موفق در کارنامه داشت که این فیلم با تدوینی که مطلوب افخمی نبود روی پرده رفت. افخمی در فیلم تازه اش سراغ رمان همسرش مرجان شیرمحمدی رفته که چند ماهی است منتشر شده است. به این ترتیب فیلم تازه افخمی را می توان اقتباسی ادبی نیز دانست. مهدی فخیم زاده، رامبد جوان، گوهر خیراندیش، مرجان شیرمحمدی و امیرعلی دانایی از جمله بازیگران این فیلم هستند. تصادفی که سر صحنه برای گوهر خیراندیش پیش آمد مهم ترین حاشیه قابل ذکر فیلم آخر افخمی است.
اشباح
داریوش مهرجویی «اشباح» را کمی دیر کلید زد و وقفه ناخواسته ای هم که به واسطه درگذشت ناگهانی ژیلا مهرجویی پیش آمد، باعث طولانی تر شدن پروسه فیلمبرداری این اثر سینمایی شد. مهرجویی پر افتخار تدین کارگردان نسل اول سینما در جشنواره فجر است. فیلمسازی که تماشای فیلم هایش یکی از خاطره های جمعی علاقمندان سینما در دوره های مختلف برگزاری جشنواره بوده است. «اشباح» اگر به جشنواره برسد آسمان فجر 32 پر ستاره تر خواهد شد. در این فیلم بازیگرانی چون مهتاب کرامتی، حسن معجونی، مهدی سلطانی، ملیکا شریفی نیا، هنگامه حمید زاد و امیرعلی دانایی حضور دارند.
سایه روشن
فرزاد موتمن یک دهه پس از «شب های روشن» این بار با فیلم «سایه روشن» به جشنواره فجر می آید. در این فاصله، موتمن چند فیلم دیگر کارگردانی کرده که جز «صداها» در رده آثار مورد علاقه سازنده اش قرار نمی گیرند. ظاهراً «سایه روشن» در امتداد سینمای «شب های روشن» ساخته شده و خود موتمن نیز در گفت و گوهایش به این نکته اشاره کرده است. محمدرضا فروتن و شقایق فراهانی بازیگران اصلی «سایه روشن» هستند.
جمال ساداتیان تهیه کننده این ساخته فرزاد موتمن است. موتمن می گوید در «سایه روشن» کوشید، تا درامی روانکاوانه بسازد.
کلاشینکف
پس از فیلم بحث برانگیز «گشت ارشاد» سعید سهیلی سراغ پروژه ای تازه رفته که خط داستانی عجیبی دارد. داستان مردی که با یک کلاشینکف در خیابان حضور دارد. این طور که سهیلی می گوید فیلم «کلاشینکف» یک اثر اجتماعی است که اغلب وقایع آن در کف خیابان رخ می دهد. فرهاد اصلانی، رضا عطاران، جمشید هاشم پور و ساعد سهیلی از جمله بازیگران این پروژه هستند. قرار بود حمید فرخ نژاد و ابوالفضل پورعرب نیز در ترکیب بازیگران «کلاشینکف» حضور داشته باشند که در نهایت این اتفاق رخ نداد. فیلمی متفاوت که گفته می شود یکی از امیدهای اول گیشه در سال 93 است.
بلوک 9 خروجی 2
علیرضا امینی فیلم تازه اش را در سکوت خبری در تهران کلید زد. فیلمی که ابتدا قرار بود حامد بهداد یکی از نقش های اصلی اش را بازی کند ولی با انصراف این بازیگر، حمیدرضا آذرنگ جایگزین او شد. امیر جعفری، شبنم مقدمی، پانته آ بهرام و الهام کردا از دیگر بازیگران این فیلم هستند که هنوز خط داستانی اش منتشر نشده است. گفته می شود «بلوک 9 خروجی 2» اثری اجتماعی است که امینی آن را در ادامه فیلم قبلی اش «انتهای خیابان هشتم» کارگردانی کرده است.
آشغال های دوست داشتنی
سومین ساخته محسن امیر یوسفی قرار بود سال گذشته در جشنواره فجر حاضر باشد ولی ظاهراً رضایت نداشتن فارابی به عنوان سرمایه گذار از برخی سکانس های «آشغال های دوست داشتنی» باعث شد هم روند تولید فیلم طولانی تر شود و هم اینکه ترجیح داده شود این اثر سینمایی به جشنواره نیاید. حضور بازیگرانی چون هدیه تهرانی و اکبر عبدی در کنار مضمون کنجکاوی برانگیز فیلم را اگر کنار تجربه های متفاوت قبلی سازنده اش بگذاریم آشغال های دوست داشتنی را می توانیم یکی از آثار مهم و شاخص جشنواره امسال بدانیم.
پنجاه قدم آخر
کیومرث پور احمد سرانجام در آخرین روزهای حضور جواد شمقدری در سازمان سینمایی موفق به دریافت پروانه ساخت فیلم تازه اش شد. این کارگردان بعد از «اتوبوس شب» که در دوره معاونت سینمایی محمدرضا جعفری و با بازی خسرو شکیبایی و محمدرضا فروتن جلوی دوربین رفت، تمام فیلمنامه هایش در 4 سال اخیر به دلایل مختلف رد شده بود. «پنجاه قدم آخر» تازه ترین فیلم پور احمد اثری در ژانر سینمای دفاع مقدس است. این فیلم روایتگر ماجرای رزمنده ای است که در یک عملیات پایش روی مین می رود و در خاک عراق گرفتار می شود. این فیلم بر اساس سرگذشت واقعی یکی از نیروهای اطلاعات عملیات لشگر زرهی هشت نجف اشرف در عملیات والفجر 4 است. برخی رسانه ها چنین عنوان کرده اند که پور احمد در کار تازه اش نیم نگاهی نیز به فیلم «127 ساعت» ساخته دنی بویل داشته است. تهیه کننده پنجاه قدم آخر سعید سعدی است که پیش از این در «اتوبوس شب» نیز با پوراحمد همکاری کرده بود. بابک حمیدیان و طناز طباطبایی بازیگران اصلی فیلم تازه پوراحمد هستند.
خواب زده ها
فریدون جیرانی آخرین ساخته سینمایی اش را با عنوان «زندگی دو گانه فیروز» و بر اساس فیلمنامه لیلا لاریجانی و رحمان سیفی آزاد که پیش از این «من مادر هستم» را برای او نوشته بودند کلید زد. فیلم درباره نازگل دختر جنوب شهری است که به دلیل مشکلات اقتصادی زندگی اش در حال فروپاشی است اما آشنایی اتفاقی اش با فیروز نشاط که مردی کارخانه دار است زندگی اش را متحول می کند. فرهاد اصلانی، ساره بیات، صابر ابر، شقایق فراهانی و اکبر عبدی بازیگران محوری این فیلم هستند که در مرحله مرحله به «خواب زده ها» تغییر نام داد. جیرانی این فیلم را برای تماشاگر عام سینما ساخته و به همین دلیل قصد داشت آن به سرعت روانه اکران محو می کند. البته با توجه به اینکه زمان زیادی تا آغاز جشنواره باقی نمانده، شاید فیلم جای اکران عمومی ابتدا به جشنواره بیاید، هر چند سازنده اش تمایل چندانی به این کار ندارد.
مهمان داریم
مدیرعامل خانه سینما در روزهایی که این تشکل صنفی توسط وزارت ارشاد تعطیل شده بود به حوزه هنری رفت و فیلم «مهمان داریم» را کلید زد. فیلم با بازی پرویز پرستویی و آهو خردمند درباره یک خانواده شهید است که قرار است مهمان عزیزی برایشان بیاید. بهروز شعیبی، سهیلا گلستانی، معصومه قاسمی پور از دیگر بازیگران «مهمان داریم» هستند. محمد مهدی عسگرپور که فیلم شاخص «قدمگاه» را در کارنامه خود دارد پس از سال ها درگیری با ماجراهای خانه سینما، بار دیگر در مقام کارگردان سراغ موضوعی معناگرا رفته است.
امروز
رضا میرکریمی در هر فیلمش دست به تجربه ای تازه می زند. «امروز» فیلم تازه این کارگردان در یک شبانه روز می گذرد و پرویز پرستویی و سهیلا گلستانی نقش های اصلی اش را بازی می کنند. بیشتر صحنه های فیلم در یک بیمارستان فیلمبرداری می شود و بیشتر سکانس هایش در شب می گذرد. رضا میرکریمی پس از فیلم «یه حبه قند» که در جشنواره بیست و نهم مورد توجه داوران قرار نگرفت در شرایطی متفاوت به جشنواره امسال می آید. میرکریمی فیلمنامه «امروز» را با همراهی شادمهر راستین نوشته و هومن بهمنش آن را فیلمبرداری کرده است.
منبع:بانی فیلم

0512 1392/09/26 | 14:54
share

ارسال نظر

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر
©2013 Fajr Intl. Film Festival. All rights reserved. Powered By [Hatra Tech Co.]